bosaltimsistemi.com https://www.bosaltimsistemi.com Boşaltım Sistemi, Organları ve Görevleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bosaltimsistemi.com Sat, 31 Dec 2016 00:00:00 +0000 Wed, 20 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Erkek Boşaltım Sistemi https://www.bosaltimsistemi.com/erkek-bosaltim-sistemi.html Sat, 24 Nov 2018 21:17:31 +0000 Erkeklerde boşaltım sistemi, boşaltım sisteminin sağlığı, genel vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Vücutta oluşan atıkların dışarı atılmasını sağlayan organların bütünü olan boşaltım sistemi, v Erkeklerde boşaltım sistemi, boşaltım sisteminin sağlığı, genel vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Vücutta oluşan atıkların dışarı atılmasını sağlayan organların bütünü olan boşaltım sistemi, vücutta atık maddelerin birikmesine müsaade etmez. Aksi olduğu durumlarda vücudun genel sağlığı için risk oluşur. Böbrekler, cilt, akciğer, karaciğer, safra kesesi, idrar kesesi, üreter, üretra, kalın bağırsak boşaltım sistemi organlarıdır.

Erkek Boşaltım sistemi organları ve görevleri

Böbrekler: Sağlı sollu olmak üzere fasulye şeklindeki organlardır. Vücut için hayati organlardan biri olan böbrekler boşaltım sisteminin önemli organlarından biridir. Tüketilen besinlerin ve içeceklerin atıkları direkt olarak böbreklere gider. Böbrekler bu atıkları idrar yoluyla dışarı atar.

Cilt: Vücudu kaplayan en büyük organdır. Ter bezleri cilt yardımıyla boşaltım fonksiyonunu yerine getirir. Vücutta aşırı biriken tuz, yağ gibi atıklar ter yoluyla ciltten dışarı atılır.

Akciğer: Böbrek gibi önemli boşaltım sistemi organlarından biridir. Akciğer sağlığı vücudun genel sağlığı için oldukça önemlidir. Akciğerler yardımıyla kandan karbondioksit dışarı atılır. Eğer akciğer bu görevini yerine getiremezse karbondioksit vücutta birikerek hayati risk yaratabilir.

Karaciğer: Karaciğer, vücuttaki zehirli maddeleri ve kimyasalları bloke eden önemli bir organdır. Karaciğerin sağlığı bozulduğunda boşaltım sisteminde de aksamalar yaşanır.

Safra kesesi: Boşaltım sistemi organları arasında önemli bir rolü yoktur. Ancak boşaltıma destek olur. Atıkları yok etmek için karaciğer tarafından üretilen salgı önce safra kesesine ulaşarak burada depolanır. Gerekli görüldüğü durumlarda buradan atıklar ince bağırsağa gönderilir.

İdrar kesesi: İnce bağırsakta toplanan atıklar buradan idrar kesesine boşaltılır. Mesane kaslı bir yapıya sahip olan içi boş ve elastik bir organdır.

Üreter: Kaslı bir yapıya sahip olan üreter, böbrek tarafından atık olarak ayrılan idrarı mesaneye ulaştırır. Yetişkinlerde üreter ortalama olarak 25-28 santim uzunluğundadır.

Üretra: İdrarı vücut dışına taşıya tüp şeklinde bir organdır. Erkeklerde penis kısmındadır. Erkeklerde üretra aynı zamanda meni geçişini sağlayarak üremeye de katkıda bulunur. Erkek boşaltım sistemi organları içinde bulunan üretra, ortalama olarak 16 santim uzunluğundadır ve penis ucuna açılır.

Erkek boşaltım sistemi nasıl işler

Erkek boşaltım sistemi vücuttaki diğer organların tam tersi kendi işini kendi yapmak üzere planlanmış bir sistemdir. İdrar yoluyla boşaltım, solunum yoluyla boşaltım, terleme yoluyla boşaltım ve defekasyon yoluyla boşaltım olmak üzere boşaltım dört farklı şekilde gerçekleşir.

Erkek boşaltım sistemi sağlığı

Boşaltım sisteminin sağlığını korumak için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Su tüketimine dikkat etmek boşaltımın sağlıklı gelişmesi için oldukça önemlidir. Su tüketimi kan temizliğini sağlayarak vücudu toksinlerden arındırır. Egzersiz yine boşaltım sistemi için oldukça önemlidir. Egzersiz kalp hıznı ve ısısını arttırır. Kalp hızı ve ısı artışı terlemeyi teşvik eder. Cilt atıkları terleme yoluyla kolaylıkla dışarı atar. Sağlıklı beslenmek yine boşaltım sistemi sağlığı için önemli rol oynar. Vitamin ve mineraller bakımından zengin yiyeceklerle beslenmek boşaltım sistemi sağlığını korur. İşlenmiş gıdalar boşaltım sistemi fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler. İşlenmiş gıdalar nedeniyle boşaltım sistemi organları daha fazla efor harcamak zorunda kalır. Bu nedenle bu tür gıdalardan uzak durmak gerekir.

]]>
5 Sınıf Boşaltım Sistemi https://www.bosaltimsistemi.com/5-sinif-bosaltim-sistemi.html Sun, 25 Nov 2018 12:50:23 +0000 5 Sınıf Boşaltım Sistemi, vücudumuzda oluşan zararlı maddelerin ve fazlalık suyun dışarı atılması gerekmektedir. İşe yaramayan zararlı atıkların vücuttan atılmasına boşaltım denilmektedir. Karbondioksit ve su buharını 5 Sınıf Boşaltım Sistemi, vücudumuzda oluşan zararlı maddelerin ve fazlalık suyun dışarı atılması gerekmektedir. İşe yaramayan zararlı atıkların vücuttan atılmasına boşaltım denilmektedir. Karbondioksit ve su buharını akciğer yoluyla soluk vererek dışarı atılmaktadır. Sindirim sonucu oluşan katı atıklar ise bağırsaklar yolu ile anüsten dışarı atılmaktadır. Vücudumuzda oluşan atık maddelerin kana geçmektedir ve kan böbreklere geldiği zaman süzülmektedir. Atık maddeler ise idrarı oluşmaktadır. 

5 Sınıf Boşaltım Sisteminde Görev Yapan Organlar Şunlardır:
 • Böbrekler: Kanı süzerek zararlı maddelerden temizler.
 • İdrar borusu: Böbreklerde süzülen idrarı, idrar kesesini taşır. 
 • İdrar Kesesi: Oluşan idrar vücuttan hemen atılmamaktadır. idrar kesesinde bir süre biriktirilir. 
Farklı Boşaltım Yapan Organlar İse Şunlardır:
 • Deri: Deri ter yolu ile atık maddeleri uzaklaştırmaktadır. Terin içerisinde idrardaki gibi tuz ve su bulunmaktadır. 
 • Akciğer: Akciğerler karbondioksidin dışarı atılmasını sağlamaktadır.
 • Karaciğer: Vücutta oluşan zehirli maddeleri daha az zehirli hale getirmektedir.
 • Kalın Bağırsak: Sindirilmemiş besinlerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. 
Boşaltım Sistemi Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler Şunlardır:
 • Kızartılmış, acılı, aşırı tuzlu, baharatlı yiyeceklerden uzak durmamız gerekir.
 • Alkol ve sigara kullanmamanız gerekir.
 • İdrar uzun süre tutulmaması gerekir. 
 • Ayağımızı sıcak ve kuru tutmamız gerekir.
 • Besinlerin temiz tutulmasına dikkat etmek gerekir.
 •  Günde iki litre su içmek gerekir. Sıcak günlerde daha fazla su içmek gerekir.
 • Vücut temizliğine dikkat etmemiz gerekir. 
 • Tuvaletimizi yapınca ellerimizi yıkamamız gerekir.
 • Diş çürüklerine ve boğaz iltihaplarını hemen tedavi ettirmemiz gerekir. 
İdrarın oluşumu şu şekildedir enerji oluşumu sonucu ortaya çıkan zararlı maddeler ve vücudumuzdaki fazla su kana karışmaktadır. Kan böbreklerden geçerek süzülmektedir. Kanın süzülmesi sonucu böbreklerde oluşan zararlı ve ihtiyaç fazlası su idrar olarak adlandırılmaktadır.  İdrar, idrar kanalı ile idrar kesesine aktarımı sağlanmaktadır. İdrar kesesi dolmaya başladığı zaman tuvalet ihtiyacımız gelmektedir. İdrar borusuna pompalanıp daha sonra boşaltım sağlamaktayız. 
]]>
Boşaltım Sistemi Sağlığı https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-sistemi-sagligi.html Mon, 26 Nov 2018 03:47:04 +0000 Boşaltım sistemi sağlığı, boşaltım sistemi bütün canlılarda bulunan ve canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan gıdaların vücutta kullanımı sonucu oluşan atık maddelerin vücuttan atılması işle Boşaltım sistemi sağlığı, boşaltım sistemi bütün canlılarda bulunan ve canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan gıdaların vücutta kullanımı sonucu oluşan atık maddelerin vücuttan atılması işlemini yerine getiren organlara boşaltım sistemi denilir. Boşaltım sistemi işlevsel olarak, hücrelerde yaşamsal faaliyetler sonucu oluşan zehirli atık maddeleri, gıdalar yolu ile vücuda alınan ve kana karışan zararlı maddeleri, vücutta bulunan ve ihtiyaç fazlası olmasından dolayı atılması gereken maddeleri, böbrekler, idrar, idrar kanalı ve idrar torbası vasıtası ile dışarı atmak sureti ile vücuttan uzaklaştırma işlevini yürütür. Bir diğer bir boşaltım sistemi de, mide alt sindirim sisteminden başlayıp ince ve kalın bağırsakları da içerisine alan boşaltım sistemidir. Bu boşaltım sistemi vücuttaki katı atık maddelerin boşlatma işlevini yerine getirirken, karaciğer, deri ve akciğerlerde boşaltım sistemine yardımcı olan diğer organlar içerisinde yer almaktadır. 

Boşaltım sistemi sağlığı neden bozulur

Boşaltım sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için vücuttaki kanın süzülmesi sonucu ortaya çıkan idrar ve ürenin yanı sıra, idrarla birlikte ortaya çıkan çeşitli asitli maddeler ve madensel tuzların da vücuttan atılması gerekmektedir. Boşaltım sisteminin sağlığını bozan en önemli nedenlerin başında, üre ile birlikte oluşan çeşitli madensel tuzların günlük yeteri kadar su tüketilmemesi sonucu böbreklerde çökelti oluşturması ve böbrek taşlarına zemin hazırlamasıdır. Böbreklerin ve boşaltım sisteminin sağlığı açısından mutlaka günlük yeterli miktarda su tüketimi yapılması gerekir. Boşaltım sistemi sağlığını bozan etkenlerden diğeri de, özellikle kış aylarında ayak ve bel bölgelerini soğuktan korunmaması sonucu oluşan çeşitli iltihabi hastalıklardır. Boşaltım sistemi sağlığını korumamız için yapmamız gerekenlerin ilk sırasında bolca su tüketimi olmakla birlikte, dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlardan biriside kişinin hijyen koşullarına dikkat etmesidir. Bu şekilde boşaltım sisteminin sağlığı da önemli ölçüde korunmuş olacaktır. Boşaltım sisteminin sağlığını korumak için yapmamız gerekenler ise kısaca şunlardır.  

Boşaltım sistemi sağlığı için yapılması gerekenler
 • Hava koşullarına uygun olarak günlük mutlaka yeteri kadar su tüketilmelidir.
 • Böbrek taşları oluşmaması için idrar uzun süre bekletilmemeli ve tutulmamalıdır.
 • Böbreklerinde bulunduğu bel bölgesi soğuktan korunmalıdır.
 • Aşırı baharat ve acı gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Sık banyo yapılmalı ve deride bulunan gözeneklerin açılması sağlanmalıdır.
 • Kalıcı böbrek hastalıklarına yol açması sebebi ile eğer varsa çürük dişler tedavi ettirilmelidir.
 • Kabızlık gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olmasından dolayı alkol ve sigara kullanılmamalıdır. 
 • Eğer boşaltım sistemi rahatsızlığı dolayısı ile tedavi görüyorsanız tedaviyi yarıda bırakmayınız.
 • Doktor tavsiyesi olmadan başta antibiyotikler olmak üzere hiçbir ilaç kullanmayınız.
 • İçtiğiniz su ve gıdalarınızın temiz olmasına dikkat ediniz.
 • Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 • Süt ve peynir gibi kalsiyum içeren yiyecekleri ve tuzu aşırı tüketmekten kaçınılmalıdır.
Bunların dışında boşaltım sisteminin sağlığını bozan en önemli hastalıklardan biriside, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığının boşaltım sisteminin sağlığını bozucu en önemli sebeplerden birisi olduğu gibi,  bunun yanı sıra turşu türü yüksek miktarda tuz içeren gıdaların aşırı tüketilmesinin de böbrek sağlığını bozucu etkileri vardır. Boşaltım sistemi sağlığı konusunda çok dikkatli olmanız ve herhangi bir şikayet konusunda ihmal davranmadan mutlaka bir üroloji veya dahiliye uzmanına baş vurmamız ve düzenli olarak tetkiklerinizi yaptırmanız, oluşabilecek her hangi bir rahatsızlığın erken teşhis edilmesi açısından oldukça faydalı olacaktır.     
]]> Kadın Boşaltım Sistemi https://www.bosaltimsistemi.com/kadin-bosaltim-sistemi.html Mon, 26 Nov 2018 10:56:25 +0000 Kadın boşaltım sistemi; kadın boşaltım sistemi vücuttaki fazla suyun veya gereğinden fazla bulunan maddelerin vücut sıvısından uzaklaştırılmasına boşaltım adı verilir. Boşaltım olayını gerçekleştiren sisteme de ise bo Kadın boşaltım sistemi; kadın boşaltım sistemi vücuttaki fazla suyun veya gereğinden fazla bulunan maddelerin vücut sıvısından uzaklaştırılmasına boşaltım adı verilir. Boşaltım olayını gerçekleştiren sisteme de ise boşaltım sistemi adı verilir.

Boşaltım sistemi organları; 

Bu organlar ise böbrekler, idrar kesesi ve sidik kanalıdır. Ayrıca boşaltım sistemi içinde kanın temizlenmesinden sorumlu olan organ ise böbreklerdir.

Kadın boşaltım sistemi hastalıkları; 

Mesane iltihabı, böbrek taşı, böbrek yetmezliği, böbrek iltihabı, nefrit, albümin ve en önemlisi olan sistit hastalığıdır.

Mesane iltihabı; mesane iltihabı kadı boşaltım sistemi hastalıklarındandır. İdrar kesesinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar bu nedenle dikkat edilmesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Böbrek taşı; idrar yollarındaki iltihaplanması sonrası tıkanma olduğunda idrar yolu ile dışarı atılamayan zararlı maddeler vücudumuzda böbrek taşlarının oluşmasına sebep olur.

Böbrek yetmezliği; böbrek yetmezliği kadın boşaltım sistemi hastalıklarından biri olsa da erkeklerde de görülen bir hastalık türüdür. Sebebi ise böbreklerin görevini tam olarak yapamadığından kaynaklı bir hastalıktır.

Böbrek iltihaplanması; böreklerin iltihaplanmasından kaynaklanır. İki çeşit nefrit vardır. Bunlar ise kronik ve akut nefrit tir. Akut nefrit, böbrek ve çevresinde ani ağrılara sebep olurken, kronik nefrit tedavide geç kalındığında kronikleşerek oluşur ve devam eder. 

Albümin hastalığı; böbreklerdeki idrarı süzmeye yardımcı kapsüller görevlerini yerine getiremediği durumlarda oluşan bir boşaltım sistemi hastalığıdır.

Kadın boşaltım sistemi hastalıklarının tedavisi; kadınlarda oluşan bu tür boşaltım sistemi hastalıklarına karşı öncelikle temizliğe dikkat edilmeli, günlük olarak ortalama üç litre su tüketmeye özen gösterilmelidir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında üşütmemeye dikkat edilmelidir. Bunların dışında ki tedavi yöntemleri için ise uzman bir doktora gidip gerekli olan tahliller yapılıp doktorunuzun uygun gördüğü ilaç tedavisini aksatmadan uygulanmalıdır. 
]]>
Anatomi Boşaltım Sistemi https://www.bosaltimsistemi.com/anatomi-bosaltim-sistemi.html Mon, 26 Nov 2018 22:11:21 +0000 Anatomi Boşaltım Sistemi; boşaltım sistemi vücut için çok önemli bir sistemdir. Bu sistem böbrekler, üreter, mesane (idrar kesesi) ve üretradan oluşur.  Boşaltım Sisteminin Amacı;İdrarı Anatomi Boşaltım Sistemi; boşaltım sistemi vücut için çok önemli bir sistemdir. Bu sistem böbrekler, üreter, mesane (idrar kesesi) ve üretradan oluşur.  

Boşaltım Sisteminin Amacı;
 • İdrarın oluşumu ve atılımı
 • Vücuttan ilaç kalıntıların atımı
 • Kanın süzülmesi
 • Vücut sıvı dengesinin sağlanması
 • Böbreklerden sıvı emiliminin yapılması
Boşaltım sisteminin anatomisine bakıldığında mükemmel bir işleyiş ile vücut sıvı siteminin sağlanmasında ve vücutta oluşan yabancı atıkların atılmasında çok önemli bir işlev gördüğü anlaşılır. Bu sistem iki tane böbreğin, iki tane üreterin, bir tane mesanenin ve bir tanede üretranın faaliyet gösterir. Bu sistemde idrar böbreklerde bir nevi süzülme işlemlerinin ardından üretilip, üreterler aracılığı ile idrar kesesine gönderilir. Burada idrar, idrar torbasında biriktirilir. İdrar kesesinde biriktirilen bu idrar belirli bir hacme ulaştığında vücut uyarı vererek idrar, bu keseden üretra yardımı ile vücut dışına verilir. Boşaltım sisteminin anatomisine baktığımızda, bu sistemi oluşturan organların vücutta farklı yerlerde konumlandığını söyleyebiliriz. Boşaltım sisteminin en önemli organı olan böbrek, karın boşluğunun gerisinde sağlı ve sollu olarak konumlanmış, kahverengimsi şekilde etrafı yağlarla korunaklı bir organdır. Böbrek içinde medulla ve korteks dediğimiz iki kısım mevcuttur. Kortek kısmında idrar oluşturulup medulla kısmı vasıtası ile üreterlere gönderilir. Böbreğin genel amacı kanı temizleyip, yabancı maddelerin idrar ile atılmasını sağlamaktır. Böbrek ayrıca vücudun asit baz dengesinin ayarlanması, kan basıncının düzenlenmesi ve hormon salınımı da yapmaktadır. Üreterler ise kaslı bir yapıdan oluşmuş boru şeklindeki yapılardır. Mesane ise idrarı depolama görevinden sorumlu, kaslı yapıdan oluşmuş, asitli idrara dayanıklı bir organdır. Üretra ise cinsiyete göre farklılık gösteren bir organ olup, kadınlarda kısa ve düz seyreden, erkeklerde ise uzun ve iki kez kıvrım yapar ve dardır.  
]]>
Boşaltım Organları https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-organlari.html Tue, 27 Nov 2018 12:24:29 +0000 Boşaltım organları boşaltım sisteminde görev alan temel organlar ve böbrekler, üreterler, sidik kanalı, ve idrar kesesidir. Ayrıca böbreklere yardımcı olarak boşaltımda görevli bazı organlar deri, akciğer, karaciğer ve kalı Boşaltım organları boşaltım sisteminde görev alan temel organlar ve böbrekler, üreterler, sidik kanalı, ve idrar kesesidir. Ayrıca böbreklere yardımcı olarak boşaltımda görevli bazı organlar deri, akciğer, karaciğer ve kalın bağırsakdır. Bu organlar sayesinde de vücuttan karbondioksit, fazla su ve mineraller, safra tuzları, üreler gibi zararlı atıklar vücuttan dışarıya atılır.

Boşaltım organları şunlardır
 • Böbrekler: Omurganın sağ ve sol yanlarında ve bel hizasında bulunan organdır. Vücudumuzdaki tüm kanı süzerek zararlı maddelerden kanı arındırırlar bu durumda olusan olaya idrar denir. Yani kanda süzdüğü maddeye ise idrar adı verilir.
 • Üreter: İdrarı böbrekten idrar kesesine taşıyan boşaltım organıdır.
 • İdrar Kesesi: İdrarın biriktiği organdır.
 • Üretra: İdrar kesesinde toplanan idrarın vücudumuzdan dışarı atıldığı boşaltım organıdır.
 • Deri: Boşaltım sistemindeki görevi terlemektir. Terin içinde su, tuz ve bir takım atık maddeler bulunur. İnsan vücudunda yüz, ayak ve ellerde yoğunluk halinde 2-5 milyon ter bezi bulunmaktadır. Hastalandığımızda ya da hareket halinde çabuk bir şekilde terleriz çünkü ter tanecikleri buharlaşırken vücudun soğumasını sağlamaktadır.
 • Akciğer: Boşaltım sistemindeki görevi karbondioksit ve suyu solunum yoluyla dışarı atmaktır.
 • Karaciğer: Boşaltım sistemindeki görevi proteinlerin sindirimi sonrasında oluşan Amonyak gibi zehirli atıkları üreye dönüştürerek vücudun zarar görmesini engelliyor.
 • Kalın Bağırsak: Sindirim sonrasında kalıntıların dışkı halinde dışarıya atılmasını sağlar. Dışkının içindekiler safra sıvısı, besin atıkları ve sudur.
]]>
Bitkiler Nasıl Boşaltım Yapar https://www.bosaltimsistemi.com/bitkiler-nasil-bosaltim-yapar.html Tue, 27 Nov 2018 13:41:32 +0000 Bitkiler nasıl boşaltım yapar, bitkiler de bir canlı oldukları için onlarında boşaltma işlemi vardır. Ama bitkilerin boşatma için herhangi bir organları yada bir sistemi mevcut değildir. Boşaltım, hücrelerde meydana gelen met Bitkiler nasıl boşaltım yapar, bitkiler de bir canlı oldukları için onlarında boşaltma işlemi vardır. Ama bitkilerin boşatma için herhangi bir organları yada bir sistemi mevcut değildir. Boşaltım, hücrelerde meydana gelen metabolizma sonucunda ortaya çıkan zararlı maddelerin dışarı atılmasıdır. Bitkilerde boşaltımın meydana gelmesi uygun ve dengeli bir iç ortamın daim olması için gerekli olan bir işlemdir. Mesela gelişmiş bitkilerde farklı yerlerinde farklı boşaltım sağlanmaktadır. Su bitkileri ve kara bitkileri değişik boşaltım yapmaktadır. Yani su bitkisi osmoz ve difüzyon olayı ile boşaltımı yüzeyden sağlarken, kara bitkisi ise metabolizma atıklarının boşaltımı yapmaktadır.

Bitkilerin boşaltım şekilleri

Suyun boşaltımı: Suyun boşaltımı iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan biri insan yapısına özgür terlemedir. Bu aynı zamanda bitkilerde de gerçekleşmektedir. İkincisi ise damlama usulüyle boşaltım gerçekleşmektedir.

 • Terleme: Bitkilerde bulunan fazla suyun, su buharı halinde gelerek atılması olayıdır. Bu durum, sıcaklıkların aynı zamanda topraktan yeni su ve mineral alıp taşınmasına da görev icra etmektedir. Bitkilerde terleme daha çok gündüz vakti yaz aylarında görülmektedir. Havanın nem miktarına doymuş olduğu durumlarda gerçekleşmektedir.
 • Damlama:  Özellikle sabah saatlerinde atmosferin neme doymuş halde olduğu zamanlarda terleme daha da şiddetlenmektedir. Bu gibi zamanlarda bitkilerin sıcaklığı sabit tutulabilmesi için suyun yaprak kenarlarında hidatod adı verilen yapılardan normal şekilde sıvı bırakmaktadır.

]]>
Boşaltım Sistemine Yardımcı Organlar https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-sistemine-yardimci-organlar.html Wed, 28 Nov 2018 08:06:11 +0000 Boşaltım Sistemine Yardımcı Organlar, Biz canlılar yaşamlarımızı sürdürebilmek için besin kaynağı alırız. Bu besin kaynakları enerji verici, yapıcı, onarıcı ve düzenleyici olarak vücudumuz da işlev görür. Bu işl Boşaltım Sistemine Yardımcı Organlar, Biz canlılar yaşamlarımızı sürdürebilmek için besin kaynağı alırız. Bu besin kaynakları enerji verici, yapıcı, onarıcı ve düzenleyici olarak vücudumuz da işlev görür. Bu işlevlerin ardından vücutta kalmış olan su, madensel tuzlar, co2, amonyak, üre ve ürik asit gibi zararlı maddelerin vücut içinde yakılarak atılmasına boşaltım denir. Boşaltım olayını gerçekleştiren sisteme de boşaltım sistemi denir. Boşaltım sistemi sayesinde vücutta bulunan zararlı maddeler ve vücutta fazla bulunan yararlı maddeler vücuttan dışarı atılır. Boşaltım sistemine yardımcı organlarımız vardır. Bu organlarımıza bir göz atalım.

Boşaltım Sistemine Yardımcı Organlar:

Böbrekler, karaciğer, deri, akciğer ve kalın bağırsak atık maddeleri vücudumuzdan uzaklaştıran organlarımızdır. Bu organlar atık maddeleri idrar, solunum, terleme ve dışkı yoluyla vücuttan dışarı atar. Bu maddeler vücuttan uzaklaştırılmadığı taktirde zehirleyici etkisini göstermeye başlar. Bunun sonucunda da vücut gerekli olan görevlerini yerine getiremez. Boşaltım sistemini vücudumuz; böbrekler, üreter, idrar kasesi ve üretra yolu ile gerçekleştirir.

Böbrekler: Kan içerisindeki zararlı atıkları ve üreyi süzerek idrar yolu ile vücuttan uzaklaştırmasını sağlar. Böbrekler de iki tane boşaltım sistemi vardır.

Karaciğer: Proteinlerin sindirilmesi sonucunda oluşan zehirli amonyağı daha az zararlı olan üreye dönüştürme görevinde bulunur. Daha sonra da üre böbreklerden süzülerek idrar yolu ile dışarı atılır.

Deri: Vücudumuzdaki su, mineral ve tuzun fazlasını terleme yoluyla vücuttan yakılarak uzaklaştırma görevinde bulunur.

Akciğer: Kan içerisindeki karbondioksiti solunum verme esnasında dışarı atarak vucüdu zehirden arındırır.

Kalın Bağırsak: Su, safra ve besin atıklarının dışkı yolu ile vücuttan atılması görevinde bulunur.

Boşaltım Sisteminin Sağlığı ve Korunması: 
 • Yeterli miktarda su tüketimi yapılmalıdır. Böbreklerin etkili çalışabilmesi için vücudumuzun yeterli miktarda sıvıya ihtiyacı vardır. Bu miktar günde 2 litre olarak vücudumuz tarafından belirlenmiştir.
 • İdrarı uzun süre tutulmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde ilerleyen yıllarda böbrek taşı hastalığına yakalanabilirsiniz. Ayrıca da ilerleyen yıllarda prostat hastalığına dönüştürme riski de bir hayli fazladır. 
 • Böbrekler ve idrar yolu soğuktan korunmalıdır.
 • Aşırı miktarda acı tüketimi yapılmaması boşaltım sistemini daha sağlıklı çalıştırır.
 • Derideki düzeneklerin açılmasını sağlamak için düzenli banyo yapılmalıdır.
 • Temiz ve organik besinlerin tüketilmesi boşaltım sistemini daha hızlı çalıştırır.
 • Diş çürümeleri hemen tedavi ettirilmelidir. 
 • Boğaz iltihabı sorunu hemen tedavi ettirilmelidir.
 • Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir. 
]]> Boşaltım Fizyolojisi https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-fizyolojisi.html Wed, 28 Nov 2018 20:41:59 +0000 Boşaltım fizyolojisi; boşaltım sistemi metabolik artıkların ve kimyasalların vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Boşaltım sistemi ayrıca toksik yani zehirli maddelerinde vücuttan atılmasını sağlar. Boşaltım sisteminin d Boşaltım fizyolojisi; boşaltım sistemi metabolik artıkların ve kimyasalların vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Boşaltım sistemi ayrıca toksik yani zehirli maddelerinde vücuttan atılmasını sağlar. Boşaltım sisteminin diğer adını üriner sistem oluşturur. Fizyoloji canlıların doku ve organlarının nasıl işlediklerini inceleyen bir bilim dalıdır. Boşaltım fizyolojisi boşaltımı yerine getiren organların işlevlerini incelemektedir. Böbrekler kanı süzme işlevini gerçekleştirerek idrarı meydana getirirler. Meydana gelen idrar üreterlerden yardımı ile idrar kesesine ulaştırılır. İdrar kesesinde biriken idrar üretra yardımı ile vücut dışına atılır. 

Boşaltım sistemi organları;
 • Böbrekler
 • Üreterler
 • İdrar kesesi
 • Üretra
Boşaltım sistemine yardımcı olan olan organlar;
 • Akciğerler
 • Kalın bağırsak
 • Deri
 • Karaciğer
Böbrekler nefron, pelvis, medulla ve korteks adı verilen dokulardan meydana gelmiştir. Böbreğin medullasında glomerulus ve bowman kapsülü yer alır. Bowman kapsülü kadehe benzemektedir. Bowman kapsülü böbreğin başlangıç kısmını oluşturur. Bowman kapsülü iki epitel hücre tabakasının oluşturduğu boşluktan oluşmuştur. Bu boşluk browman kapsülü adını alır. Browman kapsülüne dallanarak ulaşan kılcal damar yumağına glomerulus denir. Glomerüller protein ve kan hücrelerinin dışarı atılmasını engeller. Böbrekler su ve tuz metabolizması ile elektrolit dengesini sağlar. Kan böbreklerde süzülür bu sayede toksikler vücuttan atılır. Süzülme ve idrar da böbreklerde meydana gelir. Boşaltım ile vücuttan atılan en zehirli madde üredir. Böbrekler vücutta D vitamininin aktifleştirilmesini sağlar. Böbreklerin bir diğer görevi de adrenalin hormonunu sağlamaktadır. Böbreklerde idrar oluşumu süzülme(filtrasyon), geri emilim, salınım ve atma ile gerçekleşir. İdrar su, tuz, üre, ürik asit ve keratinin protein atıklarından oluşmaktadır. İdrar ürokrom pigmentlerinden oluşur. İdrarın rengi kişiden kişiye beslenme şekline ilaç kullanımına bağlı olarak değişiklik gösterir.
]]>
İdrar Boşaltım Sistemi https://www.bosaltimsistemi.com/idrar-bosaltim-sistemi.html Thu, 29 Nov 2018 05:26:11 +0000 İdrar Boşaltım Sistemi; Boşaltım sistemi; böbrekler, üreterler ve idrar kesesinden meydana gelir. Boşaltım sistemi, yapım-yıkım olayları esnasında meydana gelen atık maddelerin dışarı atılmasında görevlidir. Vücut sağlı İdrar Boşaltım Sistemi; Boşaltım sistemi; böbrekler, üreterler ve idrar kesesinden meydana gelir. Boşaltım sistemi, yapım-yıkım olayları esnasında meydana gelen atık maddelerin dışarı atılmasında görevlidir. Vücut sağlığı ve işlevlerinin devamı için atık maddelerim dışarı atılması önemlidir. Katı ve sıvı atık maddeler, kan sıvısı içerisinde erimiş olarak böbreğe ulaştırılır ve burada süzülürler. Bu atık maddeler üreterler ile idrar kesesine gelir ve bazen idrar olarak depo edilir farklı aralıklarda dışarı atılır.

Boşaltım Sistemi Organları
 • Böbrekler; fasulyeye benzer yapıda ve iki adettirler. Atıkları kanda süzer ve süzülmüş atık maddeleri su ile beraber idrar olarak dışarı atarlar. 
 • Üreterler; böbrek ve idrar torbası arasında yer alır. Kas liflerinden meydana gelmiş boru biçiminde yapılardır. Böbreklerdeki idrar üreter aracılığıyla idrar kesesine gelir. 
 • İdrar Kesesi; idrarın depo edildiği, genişleme özelliğine sahip ve yoğun kas liflerinden meydana gelen bir yapıdır. İdrar torbası dolduğu zaman idrar kesesinin duvarını meydana getiren kas lifleri gerilir ve kasılır, idrar kesesi boşalmış olur.
 • Üretra; idrarın vücuttan atıldığı son kısımdır.
Boşaltım Sistemine Yardımcı Organlar
 • Akciğerler; soluk alma esnasında vücuda oksijen gazı dağıtır. Daha sonra kullanılmış olan oksijen gazı (karbondioksit) olarak vücuttan atılır.
 • Kalın Bağırsak; Sindirim atığı olan posayı anüs aracılığı ile vücuttan atılmasını sağlar.
 • Deri; Vücuttaki aşırı su ve tuzun terleme yolu ile atılmasını sağlar.
 • Karaciğer; zehir oranı yüksek olan amonyağı, az zehirli olan ürik asit ve üreye dönüştürür. 
Boşaltım Sisteminde Meydana Gelen Hastalıklar;
 • Böbrek iltihapları
 • Böbrek taşları
 • Böbrek yetmezliği
 • Nefrit
 • Üremi
 • Albümin
 • Sistit rahatsızlıkları görülür.
Boşaltım Sisteminin Sağlığı İçin;
 • Sıvı tüketimi bol olmalıdır.
 • İdrar uzun süre tutulmamalıdır.
 • Böbrekler soğuktan korunmalıdır.
 • Acı ve fazla baharatlı yiyecek tüketiminden uzak durulmalıdır.
]]>
Boşaltıma Yardımcı Organlar https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltima-yardimci-organlar.html Fri, 30 Nov 2018 04:13:32 +0000 Boşaltıma Yardımcı Organlar, Vücudumuzun, ihtiyacı olan her türlü gıdayı sürekli tüketiyoruz, bol bol yiyoruz, içiyoruz. Nasıl ki yaşamak için yemeye, içmeye gereksinim duyuyorsak, boşaltım sisteminin de vücut dengesinin s Boşaltıma Yardımcı Organlar, Vücudumuzun, ihtiyacı olan her türlü gıdayı sürekli tüketiyoruz, bol bol yiyoruz, içiyoruz. Nasıl ki yaşamak için yemeye, içmeye gereksinim duyuyorsak, boşaltım sisteminin de vücut dengesinin sağlamasında çok önemli bir yeri vardır. 

Boşaltıma yardımcı organlar ve görevleri 

Böbreğin Görevleri: Böbrekler vücudumuzda önemli görevi olan, fasulye biçiminde 2 tane boşaltım organıdır. Böbrekler karın bölgesinin arkasında bulunurlar. Böbreği tek olan insanlar da vardır. Her iki böbreğin üstünde, böbrek üstü bezleri bulunmaktadır. Bu organlar iltihabı ve diğer tüm atık maddeleri kandan süzer ve onları idrar olarak boşaltırlar. Kanımızda atık maddelerin yanı sıra sindirim sonrası, karbonhidrat, protein, vitamin ve su gibi yararlı maddeler bulunur. Böbrekler bu yararlı maddelerin geri vücuda dönüşümünü de sağlarlar. 

İdrar Borusunun Görevleri: İdrar borusu, böbrekle idrar torbası arasında bulunan, boşaltım sistemi organıdır. 25-30 cm uzunluğunda kas liflerinden oluşan boru şeklinde bir kanaldır. Böbreklerde oluşan idrar bu ince borucuklar aracılığıyla idrar kesesine aktarılır. Burada biriken idrar, boşaltıma yardımcı organ olan idrar borusu yardımıyla dışarı atma işlemi gerçekleşir.

İdrar Kesesi Görevleri: Yoğun kas liflerinden oluşmuş, esneklik özelliği olan idrar kesesi, torba biçiminde bir organdır. Kese idrarla dolduğu vakit, kaslar gerilmeye başlar ve dışarı çıkma hissi uyandırır, kese duvarlarındaki kasların kasılması ile de idrar kesesi boşalır. 

İdrar Kanalı Görevi: İdrar kesesinin ucunda bulunan İdrarın idrar torbasından alınarak, vücut dışına atıldığı son kanaldır. Kadınlara göre erkeklerde daha uzundur. Penisin ucuna açılır idrar akışını sağlar. Ayriyeten erkeklerde meni geçişini sağlayarak, üremeyle ilgili bir görevi de sağlamaktadır. 

Akciğerin Görevi: Akciğer göğüs kafesinde,  sağda ve solda iki parça görünümünde bulunan, süngerimsi yapıda bir boşaltım organıdır. Akciğerler, aldıkları temiz havayı tüm vücuda yayarlar, sonra kullanılmış, kirlenmiş havayı vücuttan dışarı atarlar.

Kalın Bağırsağın Görevi: Kalın bağırsak ince bağırsakla anüs arasında yer alır. Midenin alt tarafında bulunmaktadır. Sindirilmemiş posayı sudan ayırarak, anüse gidinceye kadar beklediği, depolandığı kanaldır. Daha sonra anüs yoluyla dışarı atar.  

Derinin Görevi: Deri, vücudumuzu çepeçevre saran, dışarıdan gelen mikrop ve darbelere karşı bizi koruyan,vücut ısısını dengeleyen organdır. vücutta bulunan fazla su ve tuzu terleme yardımıyla atarak boşaltıma yardımcı olur.


]]>
Boşaltım Sistemi Nasıl Yapılır https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-sistemi-nasil-yapilir.html Fri, 30 Nov 2018 05:34:31 +0000 Boşaltım sistemi nasıl yapılır, Vücudun en önlemi sistemlerinden birisi boşaltım sistemidir. Boşaltım sistemi; vücutta bulunan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan sisteme denir. Ter gibi dışkı Boşaltım sistemi nasıl yapılır, Vücudun en önlemi sistemlerinden birisi boşaltım sistemidir. Boşaltım sistemi; vücutta bulunan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan sisteme denir. Ter gibi dışkı gibi vücudun ihtiyacı olmayan fazla ve atık maddelerden uzaklaşmasını sağlar. Bu fazla atıkların uzaklaşmasını sağlayan organlar ise akciğer, karaciğer, deri, kalın bağırsak ve böbreklerden oluşmaktadır. Bu organları oluşturan sisteme ise boşaltım sistemi denir. 

Boşaltım sistemi nasıl yapılır, bu çok önemli bir sorudur. Çünkü kişide böbreklerle ya da başka bir yolla vücuttan uzaklaştırılan atıklar vücuttan uzaklaştırılamaması sonucunda bazı hastalıklar meydana gelir. Özellikle de böbreklerde meydana gelen hastalıklar kişide olumsuz tabloların oluşmasına neden olur. Ayrıca da böbrek rahatsızlıkları kişiye oldukça büyük bir sancı ve ağrı verir. Şimdi boşaltım sistemi nasıl yapılır bunu sizlerle birlikte paylaşacağım.
 
Boşaltım sistemi nasıl yapılır

Vücuda alınan besinlerin sindirim işlemi sonrasında tuz, su, amonyak ve karbondioksit gazı gibi oluşumlar meydana gelir. Bu oluşan maddeler ise kandaki toplar damarlar aracılığı ile kalbe gönderilir. Kalbe gelen kirli kan ise akciğerlere gönderilir. Akciğer atardamarından gelen bu kan akciğerlerde temizlenir. Burada temizlenen kandan çıkan karbondioksit gazı ise solunum yolundan atılarak vücuttan uzaklaştırılır. Temizlenen kan ise atar damardan vücuda gönderiler. Karaciğere gelen kan ise burada üre, amonyak ve ürik asit oluşumuna neden olur. Bu oluşan maddeler ise kan aracılığı ile böbreklere gönderilir. Böbreklere gelen kan ise burada süzülerek yeniden oluşur.

Böbreklere gelen üre, amonyak ve ürik asit böbreklerde bulunan ve süzülmeye yardımcı olan nefronlardan geçer. Nefronlardan geçerek temizlenen bu kan ise böbrek toplar damarı ile böbreklerden gönderilir. Nefronlarda süzülerek meydana gelen idrar böbreklerden idrar kanalına gönderilir. İdrar yollarından geçerek idrar torbasına gönderilir. Burada biriken idrar ise belirli aralıklarla kişide sıkışma hissini oluşturarak vücuttan uzaklaştırılır.
]]>
Boşaltım Sistemi Organları https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-sistemi-organlari.html Sat, 01 Dec 2018 02:29:24 +0000 Boşaltım sistemi organları, Boşaltım sistemi vücudun içerisinde bulunan fazlalıkları dışarıya salması olayıdır. Yani gereğinden fazlası olan zararlı maddeleri, hücrelerden sıvı aracığıyla uzaklaştırmasıdır. Bundan Boşaltım sistemi organları, Boşaltım sistemi vücudun içerisinde bulunan fazlalıkları dışarıya salması olayıdır. Yani gereğinden fazlası olan zararlı maddeleri, hücrelerden sıvı aracığıyla uzaklaştırmasıdır. Bundan dolayı bir çok sistem beraber çalışmaktadır. Bir başka deyişle bütün canlılar hayatlarını idame ettirmeleri için, aldıkları besinlerle vücudun ihtiyacı olan üretimi karşılayıp, vücudun yapım ve onarımını sağlarlar. Bundan dolayı vücuda giden besinler sindirim sistemi tarafından ayrılaştırılarak ilgili bölümlere göndermektedir. İşte bundan artı kalan su, ürik asit, madensel tuz, karbondioksit gazı gibi atık maddeler vücudun dış kısmına itilir. Böbrekler, idrar kesesi, idrar kanalı, deri, karaciğer, kalın bağırsak, akciğer boşaltım sistemi organlarıdır.

Boşaltım sistemi organları ve görevleri nelerdir

 • Akciğerler: Özellikle solunum olarak büyük bir önem taşımaktadır. Göğüs kafesin içinde bulunmakla beraber, sağ ve sol kısımda bulunmaktadır. Akciğerlerin boşaltım sisteminde, kanda buluna karbondioksit ve suyu solunum ile beraber soluk yolu ile dışarı göndermektedir.
 • Böbrekler: Resimsel olarak fasulyeyi andıran bir şekle sahiptir. Boşaltım sisteminin en önemli organları diyebiliriz. Özellikle kandan süzülen atıkları ya da vücudun içerisinde artmış suyu idrar aracığıyla boşaltılması faaliyet gösterir. Böbrekler, karın boşluğunun arkasında ve bel hizasında, bel omurgalarının hemen iki tarafında mevcutturlar. Kırmızı renginde olup çukur kısımları birbirine dönük ve paraleldir. Böbreklerin orta kısımların içerisinde bir çukur vardır. Buna havuzcuk da diyebiliriz. Daha sonra kandan süzülen atık maddeleri idrar havuzuna yani idrar kesesine toplar.
 • İdrar kesesi: İdrarın depolandığı yerdir. Yoğun şekilde kas liflerinden oluşmuş ve genişleme özelliğe sahip olan bir torba biçimini andırır. İdrar kesesi, kas liflerinin gerilmesi sonucu idrara çıkma hissiyatı uyandırmakla birlikte, duvarındaki kasların kasılması sonucu idrar kesesi boşalır.
 • İdrar borusu: Böbreklerden doğru dışarıya çıkmak için gelen idrarın, vücutta toplandığı yerdir. İdrar torbasında biriken idrarın, idrar kanalı aracığıyla yani idrar borusuyla dışarı atılmaktadır.
 • Deri: Vücudun boşaltım sisteminde yardımcı olan bir başka kısımdır. Deri, vücut üzerinde elbise gibi giydirilmiş bir örtü gibidir. Derini altında yağ tabakaları mevcuttur. Bu yağ tabakaları hem vücudu sıcaklığını dengede tutar hem de darbelere karşı korumaktadır. Derinin boşaltım sisteminde görevi, su ve suda çözülmüş olan madensel tuzların terleme vasıtasıyla dışarı atılmasını sağlamaktadır. Terlememeyi sağlayıp, vücut sıcaklığının dengede kalmasını sağlar.
 • Karaciğer: Vücutta üretilen yada gıdalarla alınan zehirli maddeleri etkisizleştirerek boşaltıma yardımcı olmaktadır. Üre, safra, ürik asit oluşumları gibi. Bu maddelerden bir kısmını kullanmak amacıyla safra maddesinin üretmesini sağlar. Ayrıca yaşlanmış alyuvar hücresini parçalayıp ve oluşan atıklarını da safra sıvısıyla birlikte bağırsaklara göndererek boşaltım yapılmasını sağlar.
 • Kalın bağırsak: İnce bağırsak kanalıyla geçmeyen gıdaların, gıda atıkların ve gıda sularını belirli süre depoladıktan sonra boşaltım sisteminin son kısmı olan anüse intikal ettirir. 

]]>
Boşaltım Sistemi Hastalıkları https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-sistemi-hastaliklari.html Sun, 02 Dec 2018 01:34:37 +0000 Boşaltım sistemi hastalıkları, vücudumuzda bulunan organlarımızın herhangi bir nedenden dolayı görevini yapamayacak durumuna gelmesiyle oluşur. Vücudumuz; solunum, terleme, defekasyon ve işeme yoluyla boşaltımını gerçek Boşaltım sistemi hastalıkları, vücudumuzda bulunan organlarımızın herhangi bir nedenden dolayı görevini yapamayacak durumuna gelmesiyle oluşur. Vücudumuz; solunum, terleme, defekasyon ve işeme yoluyla boşaltımını gerçekleştirmektedir. Vücudumuzun, akciğer, karaciğer, böbrek gibi en önemli organlarını kapsayan boşaltım sisteminde oluşan birçok hastalık, önemli ve tehlikelidir. Bu nedenden dolayı boşaltım sistemimizde herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsak mutlaka bir dahiliye uzmanına görülmekte fayda vardır.

Başlıca boşaltım sistemi hastalıkları
 • Böbrek yetmezliği: Kanda bulunan su, tuz ve minerallerin dengesinin bozularak, böbreklerin görevlerini yerine getirememesiyle ortaya çıkan rahatsızlıktır.
 • Üremi: Sinir sistemi, bağırsak ve kalp damar sistemlerinde üre birikimi sonucu oluşan zehirlenmedir. Böbrek yetmezliğinin son evresinde meydana çıkan bu hastalık şuur bulanıklığından ölüme kadar götürebilecek tehlikelidir. Bu nedenle su tüketiminin, üremi riskini en aza indiren faktör olduğu unutulmamalıdır.
 • Mesane iltihabı (sistit): Bakterilerden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Hastalığı engellemek için, bölgesel temizliğe önem verilmelidir.
 • Şeker hastalığı: Pankreasın yeterli insülin üretememesi sonucu kanda glikozun artması sonucu oluşan rahatsızlıktır.Ülkemizde yaygın görülen bu rahatsızlık, her 10 kişiden 1'inde görülmektedir.
 • Sarılık: Kandaki bilirubin seviyesinin artarak ciltte ve gözlerde sarı renk oluşmasıdır. Aslında sarılık, bir hastalık değil, hepatitlere verilen genel bir isimdir.
 • Böbrek taşı: Vücuttan idrarla birlikte atılması gereken bazı maddeler yoğunlaşarak böbrekte birikmeye başlarsa birleşerek büyür ve böbrek taşına dönüşür.
 • İshal: Enfeksiyon ve bakteriyel sebeplerle, kalın bağırsağın yeteri miktarda sıvı ememesiyle nedeniyle oluşur.
 • Reflü: Toplumda sıkça rastlanan bu rahatsızlık, kişide hazımsızlık, ekşime ve yanmaya sebep olur.
Görüldüğü gibi boşaltım sistemi hastalıkları, kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek ve hatta ileri safhalarında ölümle bile sonuçlanabilecek rahatsızlıklardır. Böbrek, idrar kesesi, akciğer, karaciğer ve üreden oluşan boşaltım sistemi, vücuttaki atık maddelerin dışarıya atılımından sorumludur. Bu dışarıya atılım sırasında, vücuttaki su miktarı ve mesane gibi bölgelerin temiz tutulması önemlidir. 

İnsan vücudunun, boşaltım sistemi hastalıklarında genel olarak verdiği belirtiler 
 • Sık idrar çıkma isteği ve idrarda yanma
 • Karın ve kasıklarda şiddetli ağrılar
 • İdrarın bulanık ve kötü kokulu olması
 • Bazı kişilerde hiç idrara çıkamama
 • İdrardan kan gelmesi
 • Yüksek ateş ve terleme
 • Bulantı ve kusma
Şeklinde görülebilir. Bu rahatsızlıklar genel olarak dahiliye doktorunun yazdığı bir ağrı kesici ve antibiyotik gibi iltihap söktürücü ilaçlar yoluyla tedavi edilmektedir. Ancak böbrek yetmezliği durumunda diyaliz makinesi, her iki böbreğinde iflas etmesi durumunda böbrek nakli, perhiz ve gerekli görüldüğü takdirde doğal yollarla boşaltım sistemi hastalıklarına iyi gelecek bitkilerde kullanılabilir.

Bu bitkiler: Üzüm, pırasa, enginar, badem, bakla, ayrıkotu, maydanoz, çilek, ısırgan otu, turp gibi ödem attırıcı bitkilerdir.

Boşaltım sistemi hastalıklarının oluşumunda vücuttaki su eksikliği  ve organlarda oluşan iltihaplar bu hastalıkların ana sebebi olduğuna göre, vücuda alınan su dengelenir, mesane temizliğine önem verilir, idrar yolları ve özellikle böbrekler soğuğa karşı korunursa bu hastalıkların oluşumu büyük oranda engellenmiş olur. Yine sağlıklı yaşamın her alanında karşımıza çıkan sporla dost olmak, düzenli egzersizlerde bulunmak, vücuttaki boşaltımı kolaylaştıracağı gibi mutlu bir yaşamın da anahtarı olacaktır.
]]>
Boşaltım Sistemi Rahatsızlıkları https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-sistemi-rahatsizliklari.html Sun, 02 Dec 2018 10:32:30 +0000 Boşaltım sistemi rahatsızlıkları, vücudumuz günlük gerekli ihtiyaçlarının karşılanması için aldığı gıdaların gerekli olanını kullanırken gereksiz olanları boşaltım sistemi ile dışarı atar. Döngü halinde gerçekl Boşaltım sistemi rahatsızlıkları, vücudumuz günlük gerekli ihtiyaçlarının karşılanması için aldığı gıdaların gerekli olanını kullanırken gereksiz olanları boşaltım sistemi ile dışarı atar. Döngü halinde gerçekleştirilen bu yöntem sayesinde sindirim gerçekleşir. Boşaltım sistemi sayesinde kanımızda bulunan zararlı maddelerin dışarı atılması idrar ile gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra nefes alıp verme veya terleme gibi işlemler sayesinde boşaltım sağlanabilir. Boşaltım sistemi için vücudumuzda çalışan organlar kanalı idrar kesesi, böbrekler, sidik torbası ve üreterler olarak tanımlanmaktadır. 

Boşaltım sistemi rahatsızlıkları sayesinde vücut gerekli şekilde sindirimini gerçekleştirmediği için birçok probleme sebep olur. Özellikle vücudun mikrop kapması sebebiyle iltihaplanma problemi ortaya çıkar. Bunun yanında böbrek iltihaplanması, albümin, sistit problemi, mesane iltihabı, böbrekte taş oluşması veya böbrek yetmezliği gibi birçok problemin birlikte getirir.

Boşaltım sistemi rahatsızlıkları

Böbrek iltihaplanması, böbreğin dokusunun zarar görmesi sonucunda çalışmasını engelle. Böbrekte ani ağrılar oluşmasına sebebiyet verirken; idrara çıkma esnasında yanma, ağrı çekilmesi gibi problemleri meydana getirir. Bu durumlar bazen böbreğin bir tanesinde bazen de ikisinde de görülebilir.

Böbrek taşı, sindirim sisteminin gerekli düzeyde çalışmaması sebebiyle böbrek taşı oluşumu başlar. İdrar yollarında bulunan iltihaplanma ve zararlı maddelerin dışarı atılmaması sebebiyle idrar çıkışında çökme meydana gelerek bu bölümde böbrek taşlarının oluşmasına sebebiyet verir.

Böbrek yetmezliği, sindirim sistemi problemlerinin içerisinde yer alan sorunlardan bir tanesidir. Özellikle böbrek yetmezliği, böbrek taşı oluşumunun başlıca nedeni içerisinde yer alır. Böbrek yetmezliği kanda bulunan keratin ve üre miktarı ile teşhis edilmesi gerekirken boşaltım sistemi rahatsızlıkları içerisinde ilk sıralarda yer alır.

Albümin, boşaltım sistemi rahatsızlıkları içerisinde yer alırken; böbreklerin yeterli oranda idrar süzmesine yardımcı olan bölümünün görevini yerine getirmemesi sebebiyle albümin problemi ortaya çıkar.

Mesane iltihabı, vücutta bulunan zararlı maddenin boşaltım sistemi içerisinde yer alan hastalığına verilen isimdir. İdrar kesesinde bulunan iltihaplanma sonucu meydana gelirken; mesanede ve idrar kesesi bölümünde iltihaplanmanın çoğalması ile boşaltım sistemi rahatsızlıkları içerisinde yer alır.

Boşaltım sistemi rahatsızlıklarının belirtileri

Hastada birçok belirtileri meydana gelirken; özellikle kişinin sık sık idrara çıkma problemi yaşaması gözlenir. Ani terleme ve yüksek ateş görülür. Vücudun belirli bölümlerinde ağrı yaşanması gözlenirken; özellikle karın kısmında ve kasıklarda şiddetli ağrılar yaşanır. Kişide halsizlik, idrarını yaparken ağrı oluşumu, aniden oluşan bulantı ve kusma, idrardan kötü koku gelmesi veya kan gelmesi, vücudun belirli bölgelerinde ödem oluşumu veya idrar yapamama problemler şeklinde kendini belli eder.
]]>
Böbrek Boşaltım Sistemi https://www.bosaltimsistemi.com/bobrek-bosaltim-sistemi.html Mon, 03 Dec 2018 05:30:48 +0000 Böbrek boşaltım sistemi, vücudun görevlerini yerine getirmesi için boşaltım sisteminin büyük önemi vardır. Boşaltım sistemi içerisinde yer alan üreter, idrar kesesi, böbrekler sayesinde vücuda alınan besinlerin atık olarak Böbrek boşaltım sistemi, vücudun görevlerini yerine getirmesi için boşaltım sisteminin büyük önemi vardır. Boşaltım sistemi içerisinde yer alan üreter, idrar kesesi, böbrekler sayesinde vücuda alınan besinlerin atık olarak dışarı çıkartılması sağlanır. Vücutta bulunan katı ve sıvı atıklar emilme sayesinde kan içerisinde taşınırlar ve bu bölgeden böbreğe gönderilirler. Bu işlemi sonrasında atıklar üreterler yoluyla idrar kesesine giderek idrar olarak vücuttan dışarı atılır. Böbrek boşaltım sistemi için son derece önemli bir organdır. 

Böbrek boşaltım sistemi görevleri

Böbrek boşaltım sistemi, vücudumuz içerisinde yer alan en önemli organlar içerisinde yer alır. Böbrekler vücutta 2 adet bulunur. Fasulye şekli neye benzer yapıda bulunurken; görevi sindirim sisteminde içerisinde vücuda alınan atıkların süzülerek gerekli maddelerin vücuda alınması, kalan maddelerin ise atık olarak dışarı atılmasında görev alır. Böbrek içerisine gelen kanda atık maddelerin bulunduğu belirtilir. Bunlar içinde yağ, protein, karbonhidrat gibi maddelerin sindirimi sonucunda oluşan maddeler ayrıştırılır. Ayrıca bunların dışında içerisinde vitamin ve su bulunur. Gerekli olan kan süzülerek yararlı maddeler alınır ve zararlı maddelerin de bu bölümden uzaklaştırılması böbrek sayesinde sağlanır. Nefron adı verilen hücreler sayesinde bu süzme işlemi gerçekleşir. Bir adet böbreğin içerisinde 1 milyondan fazla Nefron bulunur. Böbrek boşaltım sistemi, içerisinde yararlı maddeleri tekrar emerek Nefron sayesinde kana geri gönderir. Bu sayede emilen temiz kan böbrek içerisinde bulunan toplardamar ile vücuda geri gönderilir. Bu işlem içerisinde süzülmenin ardından böbreğin içerisinde kalan tuzun ve suyun kalanı idrarı oluşturur. Bu şekilde sindirim sisteminde boşaltma üzerinde görevini yerine getirir.
]]>
Bitkilerde Boşaltım https://www.bosaltimsistemi.com/bitkilerde-bosaltim.html Tue, 04 Dec 2018 02:12:58 +0000  Bitkilerde boşaltım, Bitkilerin bir boşaltım organı yoktur ve bunu farklı yöntemlerle yaparlar. Boşaltım maddelerini çeşitli şekillerle uzaklaştırırlar. Suda yaşayan bitkiler boşaltım maddelerini osmos ve difüzyon olaylar  Bitkilerde boşaltım, Bitkilerin bir boşaltım organı yoktur ve bunu farklı yöntemlerle yaparlar. Boşaltım maddelerini çeşitli şekillerle uzaklaştırırlar. Suda yaşayan bitkiler boşaltım maddelerini osmos ve difüzyon olayları ile vücutlarından atarlar. Karada yaşayan bitkiler ise, metabolizma atıklarını farklı şekilde uzaklaştırırlar. Bitkilerde boşaltım üç yolla gerçekleşir.

Bitkilerde Boşaltım Türleri

Yapraklarda Boşaltım: Bitkilerde boşaltım yapma türlerinden birisi de yapraklar vasıtasıyla gerçekleşen boşaltım türüdür. Yapraklar da kendi içinde üç yolla boşaltım yaparlar. Bunlar; stomalar vasıtasıyla, Fotosentezyoluyla ve solunum yoluyla bitkiler boşaltım yaparlar. Yapraklarda fazla tuzlar birikir. Biriken bu tuzlar yaprak dökümü ile bitkiden uzaklaştırılır. Ve yine yapraklarda biriken su savağları, damlama yöntemi ile uzaklaştırılırlar.

Gövdede Boşaltım: Bitkilerde boşaltım olayı gövde ile de gerçekleşen bir durumdur. Gövdede lentisel adı verilen yapılar bulunur. Bu lentiseller aracılığı ile bitkideki fazla karbondşoksit dışarıya atılır.

Köklerde Boşaltım: Bazı türdeki bitkiler bünyelerinde barındırdıkları karbondioksit ve organik maddeleri kökleri yardımıyla toprağa bırakırlar.

 Bitkilerde Boşaltım Hakkında Bilgiler
 • Bitkilerde bulunan bazı zehirli maddeler ve artıklar, inorganik tuzlarla birleşir ve zehirsiz bir kristal haline gelirler.
 • Kireçli topraklarda yetişen bitkilerde kimyasal artıklar kalsiyum oksalat kristalleri olarak depolanırlar ve yaprak dökümü ile dışarıya atılırlar.
 • Bazı bitkiler ise, organik ve inorganik maddeleri köklerinden dışarı atarlar.
 • Bitkilerde boşaltım ürünlerinin depolanma biçimi olan kristal maddelere rafid, drus, kristal kumu adı verilir ve bu maddeler kökler yardımıyla dışarı atılırlar.
]]>
Boşaltım Hastalıkları https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-hastaliklari.html Tue, 04 Dec 2018 12:09:10 +0000 Boşaltım hastalıkları, Boşaltım sistemi vücutta bulunan zararlı atıkların dışarı atılmasını sağlar. Vücudumuz için gerekli olan besinlerin sindirilmesinden sonra kalan atıkların dışarıya atılmasını sağlar. Çeşitli Boşaltım hastalıkları, Boşaltım sistemi vücutta bulunan zararlı atıkların dışarı atılmasını sağlar. Vücudumuz için gerekli olan besinlerin sindirilmesinden sonra kalan atıkların dışarıya atılmasını sağlar. Çeşitli yollar ile yapılan boşaltım deri, karaciğer, böbrek ve akciğerlerden atılarak vücuttaki atık maddeler uzaklaştırılır. Vücuttaki atık maddelerin dışarıya atılmasını sağlayan bu organlar boşaltım sistemini oluşturmaktadır.

Boşaltım sistemi vücut için çok önemli bir sistemdir. Çünkü insan beslendiği zaman bu besin atıklarının vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Aksi takdirde boşaltım sisteminin görevini yerine getirememesi ve bazı aksaklıkların olması boşaltım hastalıkları oluşumuna neden olur. Boşaltım hastalıkları; boşaltım sisteminin içerisinde bulunan deri, akciğer, karaciğer yada böbreklerin birinde meydana gelen aksamalar yada bozukluklar sonucunda oluşur. 

Boşaltım sistemi hastalıkları

Böbrek iltihabı: Böbreklerde meydana gelen iltihap oluşumu akut ya da kronik olarak oluşmaktadır. Böbreklerde meydana gelen hastalıklar çok önemlidir. Akut böbrek iltihabında öncelikle böbreklerde ağrı ve idrar yaparken yanma gibi belirtiler ile kendini belli eder. Fakat kronik böbrek iltihabı akut böbrek iltihabına göre daha tehlikelidir. Çünkü kronik böbrek iltihabında hastalığın cididyeti biraz daha ilerlemiştir.

Böbrek yetmezliği: Vücuttaki besinlerin sindirimi sonrasında kanın süzülme işlemi böbreklerde yapılır. Fakat böbrek yetmezliğinde böbrekler kanı süzme işlemini yerine getiremez. Ve bu durumda vücutta bazı problemlerin meydana gelmesini sağlar.  En büyük belirtisi idrarda kan görülmesidir. Böbrek yetmezliğinin tedavisi ise ya böbrek nakli ya da diyalizdir.

Böbrek taşı: Böbreklerde süzülme işlemi gerçekleşirken idrar yollarında iltihaplanma olur. Böbrek kanalında meydana gelen atık maddeler bu kanalda zamanla birikerek böbrek taşı oluşumuna neden olur. İdrar esnasında meydana gelen aşırı ağrılar böbrek taşı oluşumunu en büyük belirtisidir. Tedavisi bulunan bu hastalık lazer ışını ya da böbrek taşı kırma operasyonları ile gerçekleştirilmektedir.

Mesane iltihabı: Bu hastalık mesanede iltihaplanma ya da enfeksiyon oluşumunu sonucunda meydana gelir. Kişi idrarını yaparken ya da yaptıktan sonra büyük bir ağrıyla karşılaşmaktadır. Mesane iltihabı için yapılması gereken şey bol bol su tüketmek ve doktor kontrolünde antibiyotik kullanmaktır.

Albümin: Vücudun kılcal damarların da dolaşan albümin aslında bir proteindir. Böbrek kanalında bulunan yapıların daralması bu albümin hiç süzülmeden idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Bu durum çok sakıncalıdır. Çünkü vücuttaki albümün eksikliğine yol açar.

Üremi: Böbreklerde bulunan kan damarlarının süzme işlemini yerine getirememesi kanda üre oluşumuna neden olur.
]]>
Boşaltım Sistemi Görevleri https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-sistemi-gorevleri.html Tue, 04 Dec 2018 13:14:29 +0000 Boşaltım Sistemi Görevleri, Sağlıklı yaşam için temel ihtiyaçlar olan beslenme ve sıvı tüketimi esnasında, çok dikkatli olsakta   vücuda zararlı maddelerin alınması kaçınılmaz bir durumdur. Besin maddeleri sindirim siste Boşaltım Sistemi Görevleri, Sağlıklı yaşam için temel ihtiyaçlar olan beslenme ve sıvı tüketimi esnasında, çok dikkatli olsakta   vücuda zararlı maddelerin alınması kaçınılmaz bir durumdur. Besin maddeleri sindirim sistemi ile kan ve hücrelere ulaşarak enerji sağlayan, hücre yenilenmesi, hastalıklardan korumak ve sağlıklı yaşam sürdürmek için kullanılır. Besin maddeleri sindirim sistemi tarafından ayrıştırdıktan sonra boşaltım sistemi görevleri yapan organlar,  ortaya çıkan karbondioksit, ürik asit, fazla su, madensel tuzlar ve bütün zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Hayatı önem taşıyan boşaltım organları böbrek, idrar kesesi, üreter, üretra, anüs, karaciğer ve deri olarak vücutta görev yapmaktadır. Böbrek boşaltım sistemi görevleri olan en önemli organlardan birisidir ve 1 numarada yer alır. 

Böbreğin Görevleri: 
 • Böbreğin en önemli görevlerinden birisi​ vücuttaki ürik asit, üre, kreatinin gibi zararlı ve atık maddeleri süzerek idrar yolu ile dışarı atmaktır. 
 • Vücuda gerekli olan su protein, tuz, glikoz, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri vitaminleri dengede tutmaktır. 
 • Eritropoetin hormonu salgılayarak kemik iliğini uyararak kan yapımını sağlar. Tansiyonu dengede tutmak için renin hormonunun​ salgılar.
 •  D vitamini​ni kullanarak kandaki kalsiyum fosfor oranını dengeler, kemik sağlığını korur. 
Üreter (idrar borusu) Görevi: Böbreklerde süzülen fazla su, iltihabik enfeksiyonları ve yabancı maddeleri idrar kesesine taşır. 
İdrar Kesesinin Görevi: Üreter ile böbrekten gelen idrarı, kuvvetli kasları sayesinde vücutta toplar. Bir müddet bekledikten sonra irat kesesi kasılmak süreyle idrarın boşalmasını sağlar. 
Anüs ün Görevi: Sindirim sisteminin sonunda bulunan anüs yada makat olarak bilinen, boşaltım sisteminin en önemli organlarından birisidir. Vücuda gerekli olan besinleri aldıktan sonra işe yaramayan atıkların kontrolü bir şekilde dışarı atılmasını sağlamaktadır. 
Karaciğerin Görevleri: Karaciğerin vücutta yaşamsal önem taşıyan ve yüzlerce görevi bulunan çok önemli bir organdır. 
 • Boşaltım sistemi görevleri vücutta bulunan toksinlerin ve zehirli maddelerin atılmasını, yok edilmesini sağlar.
 •  Günde 1 litre safra üreterek vücuda alınan besinlerin sindirmek ve yağların emilimini sağlayarak asit oranını dengeler. 
 • Safra salgılayarak vücuttaki atık maddelerin​ atılmasını sağlar. 
 • Sindirim sisteminden gelen kandaki faydalı maddeleri kullanılabilir hale getirmek ve diğer hücrelere göndermek. 
 • Kanda bulunan glikozu glikojene​ dönüştürme ve muhafaza etmek. 
 • Baz vitaminleri daha sonra kullanmak üzere depolanmasını sağlamak. 
 • Kandaki alyuvarları yenilemek, safra üretmek, kan pıhtılaşmasını sağlamak ve vücut ısısını dengede tutmak gibi çok önemli görevleri olan bir organdır. 
Deri: Vücudu kaplayarak travmalardan, mikroplardan koruyan, vücut ısısını dengede tutan, acı hissini beyine gönderen deri muazzam bir yapıya sahiptir. Derinin boşaltım sistemi görevleri, terleme ve yağ dokuları yardım ile zehirli ve atık maddelerin vücuttan atılmasını sağlamaktır.

Boşaltım sistemi organları vücutta​ hayatı önem taşıyor. Boşaltım sistemi görevlerin sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için hastalıklardan korumak gerekir. Dengeli beslenme, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak boşaltım sistemi hastalıklarını büyük ölçüde önler. Hastalığın teşhisi ve tedavisinde geç kalındığı taktirde ölümle sonuçlanan bir durum meydana gelir. 
]]>
Boşaltım Sistemi Anatomisi https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-sistemi-anatomisi.html Wed, 05 Dec 2018 06:15:30 +0000 Boşaltım Sistemi Anatomisi, boşaltım sistemi diğer adı ile üriner sistem, vücutta hayati önem taşıyan en önemli organ sistemlerinden birini oluşturmaktadır. Boşaltım sistemi, vücut sıvılarının hacim ve içeri Boşaltım Sistemi Anatomisi, boşaltım sistemi diğer adı ile üriner sistem, vücutta hayati önem taşıyan en önemli organ sistemlerinden birini oluşturmaktadır. Boşaltım sistemi, vücut sıvılarının hacim ve içeriğini kontrol altında tutarak kan basıncı, vücut Ph değeri, vücuttaki su ve elektrolit dengesinin düzenlenmesi, kandaki atık maddelerin arındırılması, düzenleyici hormon ve enzimlerin salgılanmasına dair görevler boşaltım sistemi anatomisi tarafından yerine getirilir. 

Boşaltım sistemi anatomisi nasıl çalışır

Boşaltım sistemi anatomisi,

 • iki adet böbrek
 • İki adet üreter
 • İdrar kesesi(vesika urineria)
 • Ve üretra dan oluşur.

Böbrekler kanı yabancı ve zararlı atıklardan süzerek idrarı oluşturur. Vücutta oluşan idrar ise, üreterler aracılığı ile idrar kesesinde toplanmak sureti ile üretra yolu ile vücut dışına atılır. Boşaltım sistemi anatomisi en kısa ve öz şekli ile bu şekilde çalışır. Şimdi boşaltım sistemi anatomisini daha detaylı olarak inceleyelim.

 • Böbrekler, periton arkasında sağ ve sol yerleşim bölgeleri olmak üzere iki adettir. Böbreklerin yapısı korteks, medula ve hilus olmak üzere üç bölümde incelenir. Her bir böbrekte 1250000 nefron bulunur. Vücuttaki idrarın oluşma yeri nefronlar olup, idrar buradan toplayıcı kanallara ve üretere geçiş yapar. Her bir nefron idrar sıvısını süzme özelliğine sahiptir. İdrar nefronlarda filtrasyon, geri emilme ve salgılama şeklinde 3 aşamadan oluşmaktadır. Böbrekler boşaltım sistemi anatomisinin asit baz dengesini sağlayan en önemli organlardır. Vücuttaki Ph azaldığı zaman, böbrekler hidrojen iyonunu daha hızlı atarken, vücuttaki Ph yükseldiğinde de idrar ile bikarbonat atılımını hızlandırırlar. 
 • Üreter, böbrekler ile idrar torbasının altında yer alan, 35 cm uzunluğunda mesaneye kadar uzanan kas ve liflerden meydana gelen boru şeklindeki bir kanaldır. Üreterin görevi böbreklerde meydana gelen idrarı, idrar kesesine taşımaktır.
 • İdrar kesesi, lifli bir yapıya sahiptir, idrarın depolanarak dışarı atılmak üzere bekletilmiş olduğu yerdir. Karın boşluğunun alt kısmında bulunur. İdrar kesesinin boşaltım sistemi anatomisi için önemli bir yeri vardır. Zamanı geldiğinde idrar kesesinde bulunan kas lifleri uyarı vererek idrarın dışarı boşaltılması sağlanır.
 • Boşaltım sistemi anatomisi son basamağı olan üretra ise kadınlarda erkeklerden daha kısadır. Üretranın görevi idrar kesesinde birikmiş olan idrarın alınarak dışarı atılmasını sağlamaktır.
]]>
Boşaltım Sistemi https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-sistemi.html Thu, 06 Dec 2018 01:48:22 +0000 Boşaltım sistemi, atık maddelerin vücuttan atılması işlemi boşaltım sistemi yoluyla gerçekleşir. Tüm canlılar beslenmelerine göre vücutlarına bir çok zararlı madde ve vücudun gereğinden fazla madde alırlar. Bu Boşaltım sistemi, atık maddelerin vücuttan atılması işlemi boşaltım sistemi yoluyla gerçekleşir. Tüm canlılar beslenmelerine göre vücutlarına bir çok zararlı madde ve vücudun gereğinden fazla madde alırlar. Bu işlem her canlının yaşamını sürdürebilmesi için şart olan bir döngüdür. Beslenme yoluyla canlılar yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeyi, vücutlarına gerekli enerji almayı, bünyelerine gerekli olan yapım ve onarımı oluşturmayı sağlarlar. Canlılar beslendikten sonra vücut gerekli olan besini sindirim yoluyla kana alır ve gerisini dışarı atarlar. Canlının gereksiz besini veya zararlı maddeyi dışarı atmasına boşaltım denir. Boşaltım işleminin oluşmasına bir çok organ yardım eder. Her organ bu işlem sırasında ayrı bir görev üstlenir. Organların çalışmasına bağlı olarak canlının boşaltım işlemi yapması sistemine boşaltım sistemi denir. Başta insanlar olmak üzere her canlının hayatının sürdürebilmesi için boşaltım sisteminin çalışması gerekir. Boşaltım sistemine yardım eden organlardan birinin hasar görmesi kişinin yaşamsal biçimini doğrudan etkiler.

Boşaltım sistemi ve yardım eden organların görevleri nelerdir

Boşaltım sistemi üzerinde birden fazla organ görev yapar. Böbreklerle, idrarın torbası ve kesesi bu organların en önemlileridir. Boşaltım işlemini tamamıyla bu organlar yaparlar. Canlının beslenmesinden ve sindiriminden hemen sonra sırasıyla görevlerini yaparak vücudun aldığı zararlı maddeleri dışarı atarlar. Aynı zamanda vücudun ihtiyacından fazlasını da dışarı atarlar. Boşaltım sistemiyle vücuda alınan üre, ürik asit, karbondioksit gazı ve besinlerden kalan fazla sularda bir çok organ yoluyla dışarı atılır. Böbrekler, idrar torbası ve idrar borusu boşaltım sistemi işlemini yapan organlarken, vücuttan bazı zararlı maddeleri de kendi görevi olarak dışarı atan başka organlarda vardır. Bu organlar akciğer, karaciğer ve kalın bağırsak gibi organlardır. Bunların yaptığı işlemlerde canlının yaşamsal devamı için yaptığı boşaltım işlemidir.
 • Böbrekler, boşaltım sisteminde en önemli organlardan birisidir. Vücuda giren atıkları süzerek idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Şekilleri fasulye biçiminde, renkleri ise koyu kırmızıdır. Böbrekler kendilerini saran kalın bir yağ tabakası sayesinde dış etkenlerden korunabilmektedir. Böbrekler kendi yapısıyla üç ana bölümden oluşur. Bunlar havuzcuk bölümü, öz bölgesi ve kabuk bölgesidir. Böbreğin kabuk bölgesinde zararlı atıklar süzülür. Böbreğin öz bölgesi denen kısım süzülen kanın idrar havuzcuğuna taşınma görevini yapar. Havuzcuk bölgesi idrarı tutan bölgedir.
 • İdrar borusu, böbreğin havuzcuk bölgesinde oluşan atığı taşıyan organa idrar borusu denir. İdrar borusunun görevi taşıdığı atığı idrar kesesine yollamaktır.
 • İdrar torbası, idrar borusundan aldığı idrarı bir süre içinde tutar. İdrar torbası genişlemeye oldukça uygun bir organdır ve ihtiyaç duyduğunda genişler. Çok iyi kas yapısına sahiptir. Depoladığı idrarı üretra yoluyla vücuttan dışarı atar.
 • Akciğerler, canlının solunum yoluyla aldığı karbondioksit gazını veya su buharını yine solunum vererek dışarı atan organlardır. Kişinin vücudundaki fazla gazı dışarı atarak gereksiz gazın boşalmasını sağlarlar.
 • Deri, kişinin vücuduna aldığı fazla tuzu ve suyu terleme yoluyla dışarı atar. Bu işlem derinin kişide yaptığı tuz ve suyu boşaltma şeklidir. Derinin bu boşaltma işlemiyle vücudun gerekli ısı dengesi de sağlanmış olur.
 • Kalın bağırsak, ince bağırsaktan geçemeyen atıkları, sıvıları, fazla suyu ve tuzu depolar ve anüse gönderir.
 • Karaciğer, bu organın görevi tamamen zehirli atıkları asite dönüştürmektir. Kişilerin tükettiği bazı besinlerin parçalanması sonucu vücutta amonyak denilen çok zehirli sıvılar oluşur. Karaciğer bu zehirli sıvıları boşaltıma yardımcı olarak daha az zararsız hale getirir ve ürik asite dönüştürür.
Boşaltım sistemi]]> Hayvanlar Nasıl Boşaltım Yapar https://www.bosaltimsistemi.com/hayvanlar-nasil-bosaltim-yapar.html Thu, 06 Dec 2018 20:03:48 +0000 Hayvanlar nasıl boşaltım yapar, Hücrelerde oluşan atık ve zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılması gereklidir. Bu uzaklaştırmaya boşaltım denir. Canlılarda boşaltım olmasaydı yapı bozulurdu ve canlı hayatına devam ed Hayvanlar nasıl boşaltım yapar, Hücrelerde oluşan atık ve zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılması gereklidir. Bu uzaklaştırmaya boşaltım denir. Canlılarda boşaltım olmasaydı yapı bozulurdu ve canlı hayatına devam edemezdi. Tek hücreli canlılarda boşaltım koful ile gerçekleşirken hayvanlar da boşaltım sistemi daha çok gelişmiştir. 

Omurgasız hayvanlarda boşaltım 

Hayvanlar nasıl boşaltım yapar sorusunun cevabı her hayvan için farklıdır. Omurgasız hayvanların en küçük ve en az gelişmiş türlerinden olan sünger ve sölenterler boşaltım sistemi ile ilgili herhangi bir sistem görülmez. Omurgasız hayvanların toprak için en faydalı olan solucanlardan yassı solucanlar boşaltım atıklarını uzaklaştırmak için ayrı bir yapı geliştirmişlerdir. Yassı solucanlar boşaltım atıklarını difüzyonla uzaklaştırır. Yassı solucanlar su atıklarını protonefridium isimli bir boşaltım sistemiyle uzaklaştırır. Bu boşaltım sistemi bir çok delik ve kanallardan oluşmaktadır. Halkalı solucanlarda bu sistem daha çok gelişmiştir. Halkalı solucanlarda artık maddelerin uzaklaştırılması için bağırsağın etrafında keseler oluşur. Bu oluşan keseler solucanların iç yapısını oluşturur. 

Diğer bir tür olan eklem bacaklılar da boşaltım sistemi daha da gelişmiştir. Bu yapıların içi boş ucu kapalı yapılardır. Bu kapalı taraf ile kanda bulunan artık maddeleri alır, açık ucundan ise sindirim kanalına boşaltır ve geri emilim sağlanır. Bu işlemler yapıldıktan sonra geriye kalan ürik atılar vücuttan uzaklaştırılır.  Omurgasız hayvanlarda karaya uygun gelişen bir yapı vardır. Bu yapı sayesinde su kaybını en aza indirmek mümkündür. Bu sayede ürik atıkların atılması için daha az suya ihtiyaç duyulur.

Omurgalı hayvanlarda boşaltım 

Hayvanlar nasıl boşaltım yapar sorusu omurgalılarda böbrekler tarafından yapılır şeklinde cevaplanabilir. Böbrekler türlere göre değişiklikler gösterir. Balıklardaki boşaltım sistemi  solungaçlardan alınan oksijen sayesinde atıklarını böbreklerinden uzaklaştırır. Kurbağalar da boşaltım organı tüm omurgalı  hayvanlar da olduğu gibi böbreklerdir. Oluşan boşaltım ürünleri ise üredir. Kurbağalar hem karada hemde sularda yaşadığı için karaya uyum sağlamak için daha az su kullanırlar. Bunun için amonyağı üreye dönüştürürler. Sürüngenler ve kuşlarda boşaltım sistemi böbrekler le sağlanır ve su kaybını en aza indirmek için boşaltım atıklarını ürik asit olarak atarlar.

Memelilerde boşaltım sistemi diğer canlılara göre daha fazla gelişmiş bir boşaltım sistemine sahiptirler. Memeliler azotlu atıkları üre olarak atarlar. İnsanlarda boşaltım sistemi üriner diye adlandırılan oldukça özelleşmiş bir yapıya sahiptir. İnsanlar da boşaltım sisteminin üyeleri böbrekler, idrar kanalı, idrar kesesi ve boşaltım kanalın dan oluşmaktadır. Böbrek insan ve diğer tüm canlıların yaşamlarının devamını sağlamak için oldukça önemli organlardır. Böbrekler insanların omurgalarının her iki tarafında yer alır.
]]> Boşaltım Sistemi Fizyolojisi https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-sistemi-fizyolojisi.html Thu, 06 Dec 2018 20:23:59 +0000 Boşaltım Sistemi Fizyolojisi, vücut sağlığı için hayati değer taşıyan boşaltım sistemi fizyolojisi vücut sıvılarının diğer organlara dengeli bir şekilde dağılımından, kan basıncı ve ph değeri, elektrolit Boşaltım Sistemi Fizyolojisi, vücut sağlığı için hayati değer taşıyan boşaltım sistemi fizyolojisi vücut sıvılarının diğer organlara dengeli bir şekilde dağılımından, kan basıncı ve ph değeri, elektrolit dengesinin düzenlenmesinden, ve vücuttaki atık maddelerin arındırılmasından sorumlu organlardır. Boşaltım sistemi böbrekler, idrar kesesi, üreter ve üretradan oluşur. Nefronlarda 3 aşamada oluşan idrar boşaltım sistemi fizyolojisi ile vücut dışına atılır.

Boşaltım sistemi fizyolojisi nasıl çalışır

Üre ve ürik asit gibi nitrojen içeren atıkların vücuttaki en önemli boşaltım yeri böbreklerdir. Nitrojen artıkları protein ve pürinlerden oluşmaktadır. Proteinlerin yıkımı ile de amonyak oluşur. Amonyak vücut hücreleri için toksik bir madde içeriğidir.  Bundan dolayı amonyak karaciğer de üre haline getirilir ve oluşan üre böbrekler tarafından vücut dışına atılır. Purinlerin yıkımı ise ürik asit oluşturur.

Normal şartlarda idrarda üre, ürik asit, kreatinin, su, fosfat ve sülfatlar bulunur. Böbrekler boşaltım sistemi fizyolojisi için  önemli paya sahip olan organlardır. Vücut sıvılarında Ph değeri azaldığı zaman, böbrekler hidrojen iyonunun atılmasını hızlandırırken vücut sıvılarında Ph değeri yükseldiği zamanda bikarbonat atılımını hızlandırır.

Böbreklerde idrar oluşumu sırasında kan plazması belli maddelerden arındırılır. Boşaltım sistemi fizyolojisi böbrek, idrar kesesi, üreter ve üretranın dışında diğer organların yardımı ile çalışır. Akciğerler karbondioksit gazı ve su buharını, deri terleme yolu ile vücuttaki fazla su ve tuzlu atıkları, karaciğer zehirli amonyağı üre ve ürik aside çevirerek böbreklere yardımcı olur. Kalın bağırsakta ince bağırsaktan kana geçemeyen, besin atıkları, safra sıvısı, madensel tuzları anüse ileterek dışkı yolu ile vücuttan atılımını sağlar.

Boşaltım sistemi fizyolojisi oldukça düzenli çalışan bir sistemdir. Böbreklerde oluşan idrar ve atıklar, üreter yolu ile idrar torbasına, idrar torbasından da üretra yolu ile dışarı atılır.

]]>
Yılanlar Nasıl Boşaltım Yapar https://www.bosaltimsistemi.com/yilanlar-nasil-bosaltim-yapar.html Fri, 07 Dec 2018 14:59:37 +0000 Yılanlar nasıl boşaltım yapar, sürüngen hayvanlar içerisinde yer alan yılanlar sindirim sistemini birtakım aşamalar dahilinde hafifletir. Birçok türe mensup olan bu canlıların vücut yapısı kalın kemiksiz bir tabakadan ibarett Yılanlar nasıl boşaltım yapar, sürüngen hayvanlar içerisinde yer alan yılanlar sindirim sistemini birtakım aşamalar dahilinde hafifletir. Birçok türe mensup olan bu canlıların vücut yapısı kalın kemiksiz bir tabakadan ibarettir. Deri üzerindeki pullar vücut suyunun dışarı çıkmasını önler. Birtakım canlı hayvanları avlayarak beslenen yılanlar besinlerini parçalamadan direk yutarlar. Yılanlar nasıl boşaltım yapar denildiğinde midesine aldıkları besinleri hareketleri esnasında parçalayarak ağız yoluyla ya da dışkı kanalıyla sıvı halde dışarı atarak boşaltım yaparlar. Söz konusu bu hayvanların boyutları değişmekte olup metabolizma sistemi farklılık göstermektedir. Bu nedenle boşaltım aşamasında sürüngen yönlerini kullanarak vücut dışına sıvı ve dışkılarını atarlar.

Yılanlarda boşaltım sisteminin düzenli olmaması

Gelişimlerini gıdalar dahilinde devam ettiren yılanların boşaltım sistemi işlevini görmediği taktirde yaşam standartları düşüşe uğrar. Hal böyle olunca beslenme problemi yaşanır ve dışkılama aşaması sağlıksız geçer. Özellikle birçok canlı türü ile beslenen yılanlar doğru bir şekilde sindirim gerçekleştirme aşamasına ilerleyemediği için boşaltım sisteminin düzenli olmamasına kaynaklık eder.
]]>
Boşaltım Sistemi Organları Ve Görevleri https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim-sistemi-organlari-ve-gorevleri.html Fri, 07 Dec 2018 22:14:25 +0000 Boşaltım Sistemi Organları Ve Görevleri, Boşaltım sistemi, tüketilen besinlerin ayrıldığı ve vücudumuzda biriken işe yaramayan ve vücudumuza zarar veren değersiz atık maddelerin dışarı atılmasını sağlayan sistem boşalt Boşaltım Sistemi Organları Ve Görevleri, Boşaltım sistemi, tüketilen besinlerin ayrıldığı ve vücudumuzda biriken işe yaramayan ve vücudumuza zarar veren değersiz atık maddelerin dışarı atılmasını sağlayan sistem boşaltım sistemidir. Su buharını ve karbondioksiti akciğer organımız sayesinde soluk yolu ile dışarı atılır. Daha sonra boşaltım sistemi yolu ile biriken katı atıkları ise, vücudumuzdaki bağırsaklar sayesinde anüsten dışarı atılmaktadır. Birbirinden ayrı düşünmenin imkansız olduğu bu boşaltım sistemi organları, böbrekler, idrar kesesi, üreter (idrar borusu) üretra ve anüs şeklinde sıralanır. Boşaltım sisteminin birbiri ile bağlantısı olan bu organlar sayesinde boşaltım sistemi sorunsuz bir biçimde görevini yerine getirir. 

Boşaltım Sistemi Organları Ve Görevleri Nelerdir

Böbrek: Böbrekler vücudumuzda omurganın sağ ve sol tarafında bulunmak üzere bel hizasına doğru bir fasulye şekli görünümünde olan bir çift organımızdır. Böbrekler vücudumuzda bulunan tüm kanı süzerek kanı zararlı olan tüm atık maddelerden arındırır. Böbrekler bu özelliği ile kanı atık maddeden süzdüğü için filitreye benzetilmektedir. Boşaltım sisteminin en önemli organlarından biri olan böbreklerdir. Böbreğin kanda süzmüş olduğu maddeye idrar adı verilmektedir. Böylelikle atık maddeler idrar yolu ile dışarı atılırken kan temizlenmiş olur. 

Üreter: Böbreklerden süzülen idrarın idrar kesesine doğru taşınmasını sağlayan idrar borusudur. Böylelikle idrarın idrar kesesine dökülmesini sağlar. Böbrek havuzcuklarını aynı zamanda idrar kesesine bağlayan ve boşaltım sisteminin bir parçası olan borucuklardır. 

İdrar Kesesi: Üreter (idrar borusu) dan dökülen idrarın biriktiği yerdir. İdrarın boşaltılabilmesi ve dışarı atılmasını sağlar. İdrar kesesi böbrekten üretere oradan da gelen atıkları bir depo gibi toplayarak dışarı atmaya yarayan boşaltım sisteminin üçüncü organıdır. İdrarın idrar kesesine birikmesi ve belli bir seviyeye kadar çıkması durumunda boşaltma sistemi devreye girer ve kişi tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Bu durum boşaltım sisteminin bir parçasıdır. 

Üretra: Boru şeklinde bir yapıya sahip olan üretra idrarın dışarı atılmasını sağlayan çok önemli bir organdır. Bu organ sayesinde erkeklerde bulunan üreme hücresi olan spermlerin de idrar gibi boşaltım sistemi sayesinde dışarı atılmasını sağlamaktadır. Böbrekteki kandan süzülen atığın idrar kesesine kadar gelip biriktikten sonra bu atıkların idrar olarak dışarı atılabilmesi için anüse kadar gönderen ve boşaltım sisteminin en önemli bir parçası olan 4. sınıf boşaltım sistemi organıdır. Boşaltım sisteminin en önemli organlarıdan biridir. 

Anüs: Boşaltım sisteminin en son kademesi olup gelen atıkların dışarı atılmasını sağlamaktadır. 
]]>
7 Sınıf Boşaltım Sistemi https://www.bosaltimsistemi.com/7-sinif-bosaltim-sistemi.html Sat, 08 Dec 2018 05:11:23 +0000 7. Sınıf boşaltım sistemi canlıların hayatlarını idame ettirebilmeleri için dışarıdan alınan besinler sindirime uğrarlar ve hücrelerde çeşitli görevler için kullanırlar. Bazı besinler enerji sağlamak, bazı besinler 7. Sınıf boşaltım sistemi canlıların hayatlarını idame ettirebilmeleri için dışarıdan alınan besinler sindirime uğrarlar ve hücrelerde çeşitli görevler için kullanırlar. Bazı besinler enerji sağlamak, bazı besinler onarıcı- yapıcı görevler yapmak, bazı besinlerse vücuttaki olayları düzenlemek için kullanılırlar. Hücrelerimize giriş yapan besin maddelerinin tamamı kullanılır mı Bütün olaylarda olduğu gibi hücrede kullanılan maddelerin bir kısmı kullanılmaz halde olduğu için madde dışarı atılmak istenir. Hücreye giren maddelerin %100'ü kullanılmaz. Atık maddeler dışarıya gönderilirken toplardamara bırakılıyor. Örnekle açıklamak gerekirse hücrede atık maddelerin oluşmasını odunun yanmasına benzetebiliriz. Odunlar enerji vererek yanarlar ve geriye küllerini bırakmaktadırlar. İşte hücredeki olaylar buna benzemektedir. Besinler bazı görevlerde kullanılıp geriye atık madde bırakırlar.
Toplardamara bırakılan maddeleri kan vasıtasıyla taşınırlar ve ve vücudun dışına çeşitli yollarla dışarıya atılırlar. Bazı atıklar solunum yoluyla, bazı atıklar terlemeyle, bazıları dışkılamayla, bazıları ise idrar yoluyla dışarı atılır. Bu konuya 7. Sınıf boşaltım sistemi adını veririz.

Boşaltım sistemi organları
 • Böbrekler; hücrelerde meydana gelen atıklar kana karışırlar. Kirlenmiş olan kan eğer temizlenmezse kan gerçek görevini yapamaz olur. Canlının hayatını idame edebilmesi için kanın temizlenmesi gerekir. Böbreklerin görevi ise bu kirlenmiş kanı süzerek atık maddelerden arındırmasıdır. Süzülen arındırılan atıklar bir takım işlemlerden geçerek idrarla dışarıya gönderilirler. Böbrekler iki tanedir, bel omurlarının iki yanında bulunurlar yaklaşık uzunlukları 10 cm'dir.
Böbrek atardamarı: Böbreğe kirli kanı taşır.
Böbrek toplardamarı: Süzülen kanı vücuda iletir.
Nefron: Kanı süzmekle görevlendirilen böbrek bölümüdür. Her böbrekte yaklaşık 1 milyon tanedirler.
 • Deri; Derinin boşaltımdaki görevi terleme yoluyla atıkları vücut dışına atmaktır. Ter içinde tuz, su ve çeşitli atık maddeler bulunur. İnsan vücudunda yüz, ayak ve ellerde yoğunluk halinde 2-5 milyon ter bezi bulunmaktadır. Hastalığımızda ya da hareket ederek vücudumuz ısındığında hemen terleriz. Bunun sebebi ter tanecikleri buharlaşırken vücudun soğumasını sağlamaktır.
 • Akciğer; Boşaltım sistemindeki görevi kanın içinde bulunan karbondioksidi ve suyu solunum yoluyla dışarı atmaktır.
 • Karaciğer; Boşaltım sistemindeki görevi protein sindirmi sonrası meydana gelen amonyak gibi zehirli maddeleri üreye dönüştürerek vücudun zarar görmesini engelliyor.
 • Kalın bağırsak; Sindirim sonrası kalıntıların dışkı halinde dışarıya atılmasını sağlar. Dışkının içindekiler besin atıkları, safra sıvısı ve sudur.
]]> Boşaltımda Görevli Yapı Ve Organlar https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltimda-gorevli-yapi-ve-organlar.html Sat, 08 Dec 2018 19:05:54 +0000 Boşaltımda Görevli Yapı Ve Organlar: İnsanlar günlük yaşantılarında ev, iş, okul, fabrika yani günlük hayatının her alanda yaptığı çalışma yediği gıda, içecek, tüketimi yapıldığında, çok miktarda atık olan Boşaltımda Görevli Yapı Ve Organlar: İnsanlar günlük yaşantılarında ev, iş, okul, fabrika yani günlük hayatının her alanda yaptığı çalışma yediği gıda, içecek, tüketimi yapıldığında, çok miktarda atık olan madde oluşur. Bu atık olan maddeleri vücudumuzdan boşaltım sistemi sayesinde uzaklaştırırız. Eğer bu sistem tam olarak artık maddeleri atamaz isek, hastalık sebebi olan bakteriler vücudumuzda çoğalarak, hastalanmamıza neden olurlar. Vücudumuz yediğimiz tüm besinleri sindirerek, vücudumuza ihtiyacı olan enerjiyi üretirler. Tabi durum böyle olunca da üretim sırasında elbette atık maddelerde oluşacaktır. Vücut dengesini korumak için oluşan atık maddelerin bir şekilde dışarıya atması gereklidir. Bu sistemin gerçekleşmesi için boşaltımda aktif olarak bazı organların düzgün çalışması gerekmektedir. Şayet boşaltım sisteminde aksaklıklar meydana gelirse, Vücudumuz normal çalışmasını yapamadığından dolayı, sisteme göre değişik hastalıklar meydana gelir. Bu boşaltım yapılırken gerçekleşen faaliyete boşaltım faaliyetleri denmektedir.

Boşaltımda Görevli Yapı Ve Organlar: Böbreklerimiz, Boşaltım sisteminde aktif olarak yer alan böbreklerVücudumuzun karın boşluğunun, hemen arkasında bel bölgesinin olduğu yerde sağ ve solda birer olmak kaydıyla iki adet böbrek bulunmaktadır. Vücudumuzu beslemek içinyediğimiz gıdaların sindirilmesi neticesinde, oluşan besinler kana karışır. Bu kana karışan besinlerde üretilen enerji kullanıldıktan sonra ortaya çıkan, maddeler tekrardan kana geçer. Bu oluşan maddelerin tekrardan süzülerek temizlenmesi için, böbrekler devreye girer. Bu böbreklerden süzülen zararlı atıklarla birlikte su idrar adını alan sıvıyı da oluşturur. İdrar borusu, Kanalı, oluşan idrarı, idrar kesesine taşır. İdrar kesesi de kanaldan gelmiş olan idrarı kese doluncaya kadar bekletir. Yetişkin insanlar yaklaşık olarak 500 ml idrar depolayabilir. Ancak idrar kesesinin yaklaşık olarak, dörtte üçü dolunca kişide sıvıyı dışarı boşaltma hissi oluşacağından tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar. İdrar kanalı hemen idrar kesesinin uç kısmında bulunmaktadır. İdrarın dışarı atılmasına yarayan bir yapıdır.

Boşaltımda Görevli Yapı Ve Organlar: Kalın Bağırsak,  Boşaltım sisteminde çok önemli bir yere sahip olan, kalın bağırsak Vücudumuzu beslemek için tükettiğimiz katı yiyecek maddelerini (dışkı) kalın bağırsağın hemen ucunda bulunan anüs vasıtasıyla dışarıya atılmasıdır. Dışkının dışarı atılması da boşaltım çeşididir.

Boşaltımda Görevli Yapı Ve Organlar: Akciğer,  Boşaltım sisteminde olmazsa olmaz konumda olan, Akciğer her nefes alışımızda oksijenin ciğerimize dolmasını sağlarız. Vücudumuzun,  besinlerin önemi kadar oksijende ihtiyacı bulunmaktadır. Akciğerlerimizdeki bulunan oksijen, buradan direk kana geçer ve vücudumuzu dolaşır. Vücudumuzdaki oksijenin kullanılması neticesi karbondioksit olarak bilinen zararlı olan atık maddesi oluşur. Bu oluşan atık maddenin atılmasını akciğer sağlamaktadır. Nefes verirken karbondioksitle birlikte bir miktar su buharını da vücut dışına atarız.

Boşaltımda Görevli Yapı Ve Organlar: Deri,  Boşaltım sisteminde oldukça önemli olan, deri, vücudumuzun, tamamını kaplamaktadır. Terlediğimiz zaman vücudumuzda sıvı meydana gelir. İşte oluşan bu sıvıya ter denmektedir. Teri derimizle dışarı atarız. Terde atık olarak tuz, su ve az miktarda atık madde bulunmaktadır. Derimiz boşaltım sistemini terleme yoluyla yapmaktadır.

]]>
Boşaltım https://www.bosaltimsistemi.com/bosaltim.html Sun, 09 Dec 2018 07:54:02 +0000 Boşaltım, tüm canlıların ortak özellikleri arasında yer alır. Peki boşaltım nedir diye soracak olursanız boşaltım canlıların hayatlarını devam ettirebilmesi için almış oldukları besinlerin faydalı olanların Boşaltım, tüm canlıların ortak özellikleri arasında yer alır. Peki boşaltım nedir diye soracak olursanız boşaltım canlıların hayatlarını devam ettirebilmesi için almış oldukları besinlerin faydalı olanlarını vücutta tutarak bu besinlerin fazlasını ve içinde bulunan ürik asiti dışarı atmasıdır. Burada bir dip not düşmekte fayda var. Vücuda alınan proteinler ilk aşamada parçalandıktan sonra amonyağa dönüşür ancak ikinci aşamada ise ürik asite çevrilir. Boşaltım vücuttaki dengenin yani homeostazinin sağlanmasında çok önemli bir göreve sahiptir.

Boşaltım sistemi elemanları
 • Böbrekler
 • Üreterler
 • İdrar torbası
 • Deri
 • Akciğerler
 • Karaciğer
 • Kalın bağırsak
Beslenme sonrasında vücuttaki atıklar kan yolu ile böbreklere taşınır burada süzülür ve ardından üreterleri kullanarak idrar torbasında birikir ve zamanı gelince vücuttan atılır. Nefronlarda süzülen kan içinde bulunan faydalı maddeler tekrar kana karışır. Artan tuz ve su miktarı üre olarak idrara dönüşür. Dolayısıyla boşaltım da en büyük görevi böbrekler üstlenir. 

Boşaltım faydaları
 • Metabolizma sonrasında oluşan atıkların atılmasını sağlayarak dengeyi kurar
 • Kanda bulunan ph oranını düzenler
 • Vücut sıvısında bulunan su ve tuz dengesini sağlar
Boşaltımın az çalışması yada çalışmaması sonucu oluşan hastalıklar
 • Böbrek iltihabı
 • Böbrek yetmezliği
 • Mesane iltihabı
 • Böbrek taşı
 • Albümin
Boşaltımda oluşacak olan problemler neticesinde bu rahatsızlıklar oluşabilir.
]]>